هفته به هفته با ما

سلام به سایت خودتون خوش آمدید سعی ما ایجاد رضایت شماست لطفا نکته نظراتون را برای ما به ادرس:haftehbehafteh.persianblog@gmail.com بفرستید. با تشکر مدیر سایت

عامل قتل «دکتر سرابی» به دار مجازات آویخته شد/از خنده‌های تلخ قاتل تا بارش باران
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٠/٦/٢٩
 
حوادث > داخلی  - ایسنا نوشت:

عامل قتل دکتر «غلامرضا سرابی» ـ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ـ صبح سه شنبه در میدان نارمک تهران به دار مجازات آویخته شد.

 ساعت 19:30 چهارشنبه 31 شهریورماه 89 دکتر سرابی ـ متخصص قلب و استاد دانشگاه ـ در مقابل مطب خود در میدان 53 نارمک در نتیجه حمله یک موتور سوار از ناحیه پهلوی چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان امام حسین (ع) جان باخت.

عامل این جنایت به نام «سجاد کریمی» در مراحل بازپرسی و در جریان دفاعیات خود در دادگاه ضمن اعتراف به جنایت مدعی شد که دکتر سرابی را در فوت مادرش که توسط وی جراحی شده بود، مقصر می‌دانسته و همین امر انگیزه وی برای انتقام‌گیری از دکتر سرابی بوده است.

 

از خنده‌های تلخ قاتل تا بارش باران روی جسد

فارس نیز در این باره نوشت: حکم قصاص قاتل دکتر سرابی، سحرگاه امروز و حدود یکسال بعد از قتل در محل حنایت اجرا شد.

حکم قصاص سجاد.ک عامل قتل دکتر سرابی، صبح امروز در ملأعام و در محل وقوع جنایت با حضور مسئولان قضایی تهران، خبرنگاران و تعدادی از مردم برگزار شد.

این مراسم از قبل تا بعد از اجرای حکم دارای حواشی متعددی بود که در ذیل آن را می‌خوانید:

* از حدود 2 ساعت قبل از اجرای حکم، خبرنگاران رسانه‌های مختلف در محل اجرای حکم حاضر شدند و در همین لحظات بود که رفته رفته از خیابان‌های اطراف مردم به محل اجرای حکم که بار داربست محصور شده بود، آمدند.

* از ساعات ابتدایی بامداد امروز، نیروهای امنیتی، انتظامی و راهنمایی و رانندگی در محل حضور داشتند و جرثقیلی که قرار بود حکم به وسیله آن اجرا شود، از ساعت 4 در محل مستقر شد.

* ساعت 4:47 دقیقه آمبولانس حمل جسد وارد محل اجرای حکم واقع در ابتدای خیابان جانبازان شرقی شد و در کنار جرثقیل متوقف شد.

* سجاد در آخرین مصاحبه با یکی از خبرنگاران درباره این حادثه گفته بود که با کوشا متهم قتل در پل مدیریت در یک بند بوده است و از او خواسته بعد از اجرای حکم در آن دنیا جایی برایش رزرو کند.

* سجاد با بیان اینکه اجرای حکم او نباید علنی باشد گفته بود به دیدن پدر و مادرش که در انتظار او هستند خواهد رفت.

* ساعت 5:05 دقیقه است که طناب سورمه‌ای رنگ توسط مأموران ویژه روی جرثقیل بسته می‌شود.

* تعدادی از مأموران ناجا هم برای امنیت بیشتر روی برخی پشت‌بام‌ها مستقر شده‌اند.

* ساعت 5:24 دقیقه صدای اذان از مسجد‌النبی میدان نارمک به گوش می‌رسد و هفت دقیقه بعد،‌ با ورود خودروی پلیس، ‌2 مأمور بالای جرثقیل رفته و برای آخرین بار طناب را چک کرده و از ایمنی و استحکام آن مطمئن می‌شوند.

ساعت 5:45 دقیقه، هم‌همه ناگهانی مردم نشان‌دهنده ورود خودروی حامل متهم و خودروهای اسکورت وی است.

ساعت 5:48 دقیقه قاری مراسم پشت تریبون قرار گرفت و طبق معمول اجرای احکام این‌چنینی، آیه مربوط به قصاص ولکم فی القصاص حیاة یا أولی الألباب لعلکم تتقون را قرائت کرد.

ساعت 5:53 دقیقه سجاد به همراه مأمور پلیس از خودرو خارج شد و به محض باز شدن در، با تعداد زیاد خبرنگاران و عکاسان روبه‌رو شد.

* سجاد در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره علت اقدام به قتل گفت: جای خالی مادرم را نتوانستم تحمل کنم و دکتر سرابی را کشتم. به نظرم دکتر دچار اشتباه شده بود.

* سجاد با بیان اینکه اصلاً از اقدام خود پشیمان نیستم گفت: اسلحه را از شهرستان خودمان تهیه کردم،‌ آنجا اگر در خانه‌ای سلاح نباشد، آنجا را خانه نمی‌نامند.

* سجاد در تمام زمانی که با خبرنگاران صحبت می‌کرد لبخندی بر لب داشت و این لبخند را تا آخرین لحظه بر لبانش داشت. او در جواب سوال یکی از خبرنگاران گفت: جوابت را در آن دنیا می‌دهم.

* ساعت 5:56 دقیقه، سجاد در حالی که همچنان به تلخی می‌خندد، طناب دور گردنش می‌افتد و یک دقیقه بعد، حکم قرائت می‌شود.

* ساعت 5:57 دقیقه، با کشیده شدن چهار پایه از زیر پای سجاد، حکم قصاص اجرا می‌شود.
 
حدود 30 دقیقه از اجرای حکم گذشته بود که پزشک متخصص پزشکی قانونی، مرگ سجاد را تأیید کرد و بعد از آن بود که دستبند و پابند را از دست و پای سجاد باز کردند.

* ساعت 6:30 دقیقه بود که بعد از قرار دادن جسد در کاور مخصوص و آمبولانس حمل جسد، آمبولانس از محل اجرای حکم خارج شد.

* یکی از افرادی که در صحنه اجرای حکم حاضر بود، اجرای اینگونه احکام را بهترین راهکار برای عبرت گرفتن دیگران دانست.

* یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه این منطقه محلی برای جولان دادن اراذل و اوباش شده است، با استقبال از اجرای این حکم، خواستار برخورد شدیدتر و علنی‌تر با اراذل و اوباش شد.

* شهروند دیگری با بیان اینکه در یکسال گذشته 3 نفر از جمله دکتر سرابی و یک سرباز در منطقه نارمک به قتل رسیده‌اند،‌ خواستار اجرای احکام در ملأعام شد.

* کم کم خورشید در حال طلوع کردن است و مردم در حال متفرق شدن که در این لحظه‌ با سوال همراه با تعجب عابران و خودروهای عبوری روبه‌رو می‌شوی که : اینجا چه اتفاقی افتاده است؟!


 
 
جعبه های زیبا
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٠/٦/٢٩
 

Love Votive Covers

Truffle Party BoxesCNW218480_06022005CNW215552_06292005Puffed Heart Lemon Cookies


 
 
زیبایی های جنگل ابر شاهرود
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٠/٦/٢٧
 
جنگل ابر شاهرود، رؤیایی دست یافتنی

از شاهرود، نگین چهارفصل استان سمنان؛ استانی که خود بیشترین، پرجاذبه‌ترین و متنوّع‌ترین اندوخته‌گاه‌های زیست‌سپهر ایران را در خود جای داده است، اگر فقط 50 کیلومتر دیگر به سمت شمال شرق حرکت کنی، پس از عبور از آرامگاه بایزید بسطامی و شیخ خرقان، ناگهان احساس خواهی کرد که سوار بر لوبیای سحرآمیز آسمان را شکافته‌ای و بر روی فرش پنبه‌ای سفید‌رنگی قرار داری که تاکنون نه نظیرش را دیده‌ای و نه گمان می‌کردی چنین چشم‌انداز بدیعی را می‌توانی در ایران، سرزمینی که با کویرهایش شهرت جهانی یافته، ببینی!

جنگل زیبا و خوش آب‌وهوای ابر در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد و ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است.

راه رفتن روی ابرها رؤیایی است، دست یافتنی. بدون جدا شدن روح از بدن می‌شود میان ابرها راه رفت، خوابید و بر ابر سوار شد. لازم نیست حتما به آسمان بروی.

در جنگل ابر آسمان به زمین می‌آید. از قبل خبر نمی‌کنند. هر وقت دلشان بخواهد می‌آیند هر وقت هم که دلشان بخواهد می‌روند. مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمین انرژی می‌گیرد ابرها جابه‌جا شوند.

ابرها چنان دیواری ساخته‌اند که نور که می‌افتد سایه‌ات را مقابلت می‌بینی. ابرها در حال جوششند. انگار که زمین سماوری است بزرگ و جوش آمده، که بخار آب با فشار از آن بیرون می‌زند. سرد سرد است.

مناظر اطراف با پوشش سراسر سبز و گاه رنگی‌اش آدمی را وادار می‌کند به بیشتر دیدن.

 
پیشتر که می‌روی درخت‌ها شروع می‌کنند به سبز شدن. یکی، دو تا، هزار تا. آنچه زیاد است چنار است و بلوط و آنچه چشم به دنبال آن می‌گردد اورس است. درخت خاص منطقه ابر که مثل ابر روی زمین می‌خزد. نمی‌شود گفت مه غلیظ، در این جنگل، ابر گردا گردت را می‌پوشاند. خنکی و طراوت و بوی خوشی همراه ابر روی صورتت می‌نشیند.
 
 
 
منبع: شاهوار و میراث ما

 
 
جاذبه های شهرستان شاهرود
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٠/٦/٢٦
 

گردشگری تاریخی :

بیش از ۷۰ بنای تاریخی شهرستان در فهرست آثار ملی ایران  به ثبت رسیده است نظر به آنکه توصیف هر یک از آنها به فرصتی بیشتر نیازمند است به چند اثر مهم اشاره می کنیم :

۱- مجموعه تاریخی و برج کاشانه بسطام در ۶ کیلومتری شمال شاهرود که در شرف ثبت آثار جهانی سازمان یونسکو قرار دارد  ۲- مسجد جامع فرومد واقع در روستایی به همین نام در ۲۰۰ کیلومتری شرق شاهرود ، این بنا یکی از ۲ مسجد دو ایوانه کشور محسوب می شود  ۳- بازار و موزه شاهرود ۴- بافت تاریخی با ارزش روستا شهر مجن ۵- کاروانسرای با عظمت میاندشت که بزرگترین کاروانسرای ایران است و لازم به ذکر است بیشترین تعداد کاروانسراها در مسیر ارتباطی ابریشم در این استان قرار گرفته ، وجود ۱۲ باب کاروانسرا خود دلیلی بر این مدعاست و در صورت سرمایه گذاری این بناهای پابرجا به بهترین اماکن پذیرایی بین راهی تبدیل خواهند شد .

 

گردشگری طبیعی :

آنچه در میان انواع روش های توسعه گردشگری در این شهرستان بیشتر از دیگر موارد جلوه گری می نماید جاذبه های بکر طبیعی خدادادیست . پارکهای ملی، پناهگاهای حیات وحش، مناطق حفاظت شده و آثار طبیعی ملی یا به عبارت دیگر مناطق چهارگانه طبیعی و منطقه شکار ممنوع تپال در شهرستان  شاهرود قرار گرفته است . این توانمندی ها ، (وجود مناطق حفاظت شده) شهرستان شاهرود را از دیگر شهرهای کشور متمایز و ممتاز نموده ، بدین لحاظ که حدود یک چهارم مناطق حفاظت شده کشور در شهرستان شاهرود واقع شده است .

اگر بخواهیم شهرستان شاهرود را از نظر طبیعی بررسی کنیم همانطور که گفته شد شاهرود را قاره کوچک نام نهاده اند و  از آن به عنوان عروس کویر نام می برند و این تفاوت در اقلیم مدیون اختلاف های شگفت انگیر شرایط اقلیمی در بلندترین منطقه کوهستانی شهرستان به عنوان قله شاهواربا ارتفاع ۴۰۰۰ متری  و پست ترین منطقه شهرستان با نام اسب کشان با ارتفاع ۸۵۰ متر است . و در این مبحث نیز به دلیل کثرت مناطق گردشگری طبیعی تنها به معرفی چند نمونه شاخص بسنده می نماییم  ۱- جنگل ابر : اوج مناظر طبیعی شاهرود در کوه های مناطق ابر و قطری مشاهده می گردد . این جنگل در حدود ۴۵ کیلومتر با شاهرود فاصله دارد طبیعت را گویا در این نقطه بطور اعجاب انگیزی نقاشی کرده  اند .

  تصویری از رنگهای بی بدیل که در هر فصل از زیبایی خاصی برخوردار بوده و انسان نمی تواند آن را  بیان کند . بهار با لکه های برف بجای مانده بر شیار دره ها و چمنهای سبز شده همچون ماهوت و مخمل و گلهای زرد و قرمز و بنفش و آبی و چاله های پر آب حاصل از برف و پرندگانی که در اطراف نشسته و پر می کشند . 

تابستان با  هوای خنک و روح بخش آن ، آبشار آلوچال و اطراق کردن بر بالای بلندی ها در شب و به نظاره نشستن ماه و ستارگان و سوسوی چراغهای دور دست آبادیها و تماشای منظره اقیانوس مه در روز بعد هنگامی که در زیر پا همچون دریایی بیکران دیده می شود و چه زیباست قله صخره ای قلعه موران (قلعه ماران) چون کشتی در آن دریا .

۲- مجن :  آبشار تنگه داستان ، منطقه خوش آب و هوا فرحزاد ، چشمه هفت رنگ از جاذبه های طبیعی شهر مجن است که خود به تنهایی می تواند یک مقصد گردشگری ملی و بین المللی باشد . این شهر از مناطق نمونه گردشگری مصوب در سفر هیئت دولت در خرداد ۸۶ در استان سمنان به شمار می رود . آبشار تنگه داستان مجن به صورت طبقاتی و بسیار زیبا که در داخل شکاف کوه ها واقع شده یکی از  مناظر بدیعی است که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می نماید و نیازمند سرمایه گذاری می باشد .

۳- جنگل اولنگ : این جنگل در ۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده و همانند مجن از مناطق نمونه گردشگری مصوب شهرستان محسوب می شود .

۴- کالپوش : دشت شقایق های کالپوش در اردیبهشت ماه پذیرای هزاران گردشگر عاشق و دلباخته به این منطقه است . متأسفانه در سال های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از سموم کشاورزی هر سال شاهد کاهش عرصه این دشت زیبا هستیم . از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه می توان به دکل دشت شاد ، جنگل نام نیک و دشت آفتابگردان در شهریور ماه اشاره کرد .

۵- طرود : شهرستان شاهرود علاوه بر داشتن ظرفیت های بسیار بالا در مناطق و گردشگاه های طبیعی اعم از جنگل و کوه و دشت بیابان و آب و هوای منحصر به فرد برای جذب گردشگر ، در بخش کویر نیز از پتانسیل های بلقوه بسیاری برخوردار است .  منطقه کویری طرود به عکس سایر مناطق مشابه مثل کویر مرنجاب و . . که فاصله دوری با مرکز داشته و فاقد راه های مواصلاتی مناسب می باشند دارای جاده آسفالته بوده و دسترسی به آن و دیگر مناطق کویر مرکزی ایران برای گردشگران و کویر نوردان کشور به لحاظ وجود فرودگاه شاهرود و خطوط ریلی بسیار راحت تر و آسان می باشد .

با معرفی منطقه طرود به عنوان روستای هدف گردشگری بی تردید شاهد رشد و توسعه منطقه خواهیم بود چرا که با ورود گردشگر به منطقه چندین شغل مرتبط با گردشگری فعال خواهد شد و هم پای آن بازار تولیدات منطقه اعم از محصولات زراعی و دامی ، خصوصاً صنایع دستی و بالاخص قالی بافی و گلیم بافی رونق چشمگیری خواهد یافت . گفتنی است که روستای طرود در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شاهرود واقع شده و از جاذبه های گردشگری آن می توان به گستره ی کویر و شن های روان ، نخلستان های زیبا ، شترسواری ، آرامگاه پیرمردان و هنر ارزشمند بانوان طرودی که بافت قالی و پارچه است اشاره نمود .

 

گردشگری ورزشی :

یکی دیگر از انواع قابلیتهای گردشگری ، گردشگری ورزشی است که می توان با یک نگاه ملی به این مقوله در شهرستان نگریست . از شاخصه های آن وجود قله ۴۰۰۰متری شاهوار و دامنه های برف گیر سلسله جبال البرز در مجاورت شهر مجن است که از نظر ارتفاع در ایران رتبه بیست و چهارم را دارا می باشد . روستاهای امیریه و نگارمن و ییلاقهای زیبا و خوش آب و هوای قطار زرشک ، دهی ، پیر میشی و ... در کوهپایه های شاهوار قرار گرفته و از این جهت در توریسم ورزشی اهمیت ویژه ای دارد . قله شاهوار تقریبا در طول سال پوشیده از برف است به طوری که برخی از نواحی این قله برای اسکی ، صخره نوردی وهمچنین برای آشنایی با ارتفاع مناسب می باشد . از دیگر جاذبه های گردشگری ورزشی شهرستان می توان به گستره ی دشت های منتهی به کویر به لحاظ حضور تور های کویرنورد ، احداث پیست های رالی و مسابقات موتورسواری ، غارهای آهکی ناروان ( در ۴۰ کیلومتری جنوب شاهرود) و غار ملهدو در بخش بیارجمند جهت غارنوردی و نیز راهپیمایی  تور های سلامت در مسیر های خوش منظره جنگل ابر ، جنگل النگ و مسیر شاهرود گرگان ( شاهکوه و چهارباغ) اشاره کرد .

 

گردشگری علمی تفریحی :

۱- منطقه حفاظت شده خوارتوران : این منطقه واقع در جنوب شرقی شهرستان شاهرود دارای شهرت جهانی است و با وسعتی نزدیک به یک میلیون هشتصد و شصت و سه هزار هکتارکه چیزی در معادل با ۲۵% مناطق حفاظت شده کشور به تنهایی قابلیت برپایی۱۰  نمونه تور علمی و تفریحی متفاوت را در دارد . خوارتوران به تعبیری دومین بیوسفر جهان پس از سرنگیتی منظور گشته و تحت عنوان بزرگ ترین منطقه حفاظت شده در خاور میانه رقم خورده است  . در این منطقه گردشگران به راحتی می توانند پوشش گیاهی منحصر به فرد را مطالعه نموده و با کمی دقت و تامل گله های گور خر آسیائی را مشاهده کنند . دیدن نوع نادر یوزپلنگ آسیایی نیز بیشتر در این منطقه ممکن است.

از جمله گونه های گیاهی این منطقه می توان انواع دم روباه، کاروان کش، افدرا، شور، تاغ ، نوعی سیف، گز، قیچ، اسپند، جارو، گون، درمنه، کما، فرفیون، چوبک، اسکنبیل و خار شتر را نام برد که هر کدام به نوعی دارای مصارف داروئی، علوفه و غیره می باشند و دیگر اینکه از فرسایش خاک جلوگیری می نمایند . لازم به توضیح است که گونه های تاغ و آتریکن موجود در منطقه از گونه های گیاهی بسیار با اهمیت است که علاوه بر تامین علوفه دامی در تثبیت شن های روان و جلوگیری از گسترش کویر بسیار مفید و موثر می باشند .

از جمله زیبایی های دیگر این منطقه می توان به تپه های شن روان اشاره نمود که بسیار زیبا و جالب توجه است .

در گوشه شرقی توران یک توده دست نخورده از بنه ( پسته وحشی ) وجود دارد . این گونه در بسیاری از نقاط استان سمنان بصورت انبوه پراکنش داشته که عمدتاً از بین رفته و یا بصورت تک درختهایی در ارتفاعات باقی مانده لیکن در قطار بنه گرماب جنگل شاداب و نسبتا انبوه آن موجود بوده  و ذخیره گاهی از اینگونه پسته وحشی ( pistacia mutica) می باشد.

  زیستگاههای ماجراد ، نعلو ،  پروبال ، شتر کوه ، تیر کوه ، غریبه ، اشنگ ، کوه پیغمبر ، شورآب الکالم ، گورخان و چشمه اسب مناطقی بسیار غنی از انواع  وحوش و پرندگان بوده و بخصوص در فصل تابستان مناظر زیبایی از حضور حیوانات در محل آبشخور های طبیعی را می توان مشاهده نمود .

 

۲- منطقه حفاظت شده خوش ییلاق : این منطقه در شمال شهرستان شاهرود واقع شده است . گوناگونی پوشش گیاهی آن از جمله ویژگی های این منطقه به شمار می رود .  این تنوع به صورت جنگل های راش ، بلوط ، اورس در شیبهای شمال و شمال غربی منطقه شروع و به جوامع استپی خشک درمنه و اسپند در جنوب ختم می شود.

منطقه خوش ییلاق دارای یکصد و پنجاه و شش هزار هکتار مساحت بوده و به لحاظ گونه های جانوری شامل انواع قوچ ، میش ، کل، بز ، آهو ، خرس، پلنگ و  بازشکاری می باشد.

۳- منطقه شکار ممنوع تپال : این منطقه در حاشیه شمال غربی شهر شاهرود واقع شده است . دره های طولانی و عمیق  ، صخره های بلند و ارتفاعات ممتد و به هم پیوسته از جذابیت های آن است . قله بلند یخدان با ۲۹۰۰ متر ارتفاع و دره های افسانه ای خانه سوخته و خانه سید ابهتی از آن جمله است . اهمیت این منطقه در زیست بوم گونه های حیات وحش می باشد . بر این اساس در گذشته تا کنون به عنوان شکارگاهی معروف شناخته می شود . زیبایی سنگ ها ، صخره ها و فرم زمین شناسی منطقه ، وجود چندین قلاده پلنگ ، پرندگان کمیاب ، کبک دری ، گله های قوچ و میش و کل و بز این کوهستان را به ذخیره گاه بسیار پر ارزشی تبدیل کرده است. مساحت این منطقه سی هزار هکتار بوده و جزو مناطق شکار ممنوع است .

منطقه چهار باغ و شاهکو : این منطقه دارای گسترده ترین جنگل درختان اُرس در ایران بوده و یک محدوده ۶۰۰ هکتاری از این جنگل بعنوان ذخیره گاه انتخاب گردیده است . این محدوده تحت مدیریت اداره منابع طبیعی شهرستان شاهرود می باشد .

یکی از بخش های گردشگری علمی ، ژئوتوریسم است . ژئوتوریسم یکی از جدیدترین انواع توریسم است که بعد از مطرح شدن ژئوپارک ها ، از سال ۲۰۰۰میلادی مورد توجه یونسکو قرار گرفته و کشورهایی که قابلیت های زمین شناسی ویژه ای دارند ، اکنون برای توسعه این نوع از صنعت توریسم و تبدیل قابلیت هایشان به جاذبه های گردشگری ، تلاش می نمایند .  با توجه به مراتب فوق الذکر و نیز وجود مراکز علمی و پژوهشی مهم همچون دانشگا ه صنعتی شاهرود  ، پارک علم و فناوری استان سمنان ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و دیگر مراکز آموزش عالی می توان شهرستان شاهرود را به یک گردشگاه بزرگ علمی زمین شناسی ، گیاهی و جانوری تبدیل کرد .

 

گردشگری پزشکی و درمانی :

شهر شاهرود به لحاظ قرار گرفتن در مسیر جاده تهران - مشهد همه ساله پذیرای تعداد زیادی از زائرین آقا علی ابن موسی الرضا(ع) است ، رقمی در حدود ۱۰ میلیون نفر و شاید هم بیشتر بدان لحاظ که شاهرود نسبت به دیگر شهرهای قرار گرفته در طول مسیر از آب و هوای مطلوبتری برخوردار است بیشترین توقف مسافرین جهت استراحت و پذیرایی را به خود اختصاص داده است . شاهرود با وجود چندین بیمارستان و مراکز درمانی مدرن مانند بیمارستان امام حسین (ع) ، بیمارستان خاتم الانبیاء و . . و نیز ارتقای دانشکده علوم پزشکی شهر به دانشگاه در سفر ریاست محترم جمهوری در خرداد ۸۶ و تکمیل کادر هیئت علمی دانشگاه می تواند به قطب گردشگری پزشکی منطقه تبدیل شود . از دیگر زمینه های عملیاتی شدن این بخش سرمایه گذاری بروی بخش آب درمانی چشمه های معدنی از جمله چشمه هفت رنگ مجن است . آب این چشمه که حاوی مشتقات گوگرد و املاح معدنیست در گذشته جهت درمان امراض جلدی مورد استفاده بوده است .

 

گردشگری زیارتی و عرفانی : 

از دیدگاه برخی از کارشناسان ایرانگردی و جهانگردی به دلیل وجود مدفن بایزید بسطامی ، شیخ ابوالحسن خرقانی ، شیخ حسن جوری و شاعر قطعه سرای پارسی ابن یمین فرومدی ، شاهرود به شهرستان عرفان مشهور شده است . عرفان بزرگترین پدیده‌ی فرهنگی بعد از دوره‌ی اسلامی‌ بوده که متأسفانه مورد تهاجم قرار گرفته است . مولانا جلال الدین محمد بلخی عارف بزرگ قرن هفتم هجری ، در دفتر چهارم مثنوی ، نظریه و گفتار شیخ ابوالحسن خرقانی را درباره پیش بینی جزئیات وجود و ظهور خود توسط بایزید بسطامی در حدود یکصد سال سروده هایی دارد که خواندنی است . در زمینه گردشگری عرفانی کافیست به همین نکته بسنده کنیم که شهر قونیه ترکیه سالانه بیش از یک میلیون و دویست هزار گردشگر خارجی از طریق گردشگری عرفانی را به خود  جلب می نماید . اخیراً برخی از مقامات شهر قارص ترکیه نیز ادعای کذبی را مطرح نموده و مقبره ای را به شیخ ابوالحسن خرقانی منتسب نموده اند تا همانند قونیه درآمد سرشاری را کسب نمایند شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان خرقانی یا علی بن احمد از چهره های بسیار درخشان عرفان ایرانی است که در آزاد اندیشی و مردم گرائی جهانی و وسعت نظر انسانی و تفکر والای عرفانی ممتاز و کم نظیر است. این عارف کیهان گرای ایرانی در نیمه دوم قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری در روستای خرقان شاهرود می زیسته است .

از سوی دیگر وجود مقبره های دانیال نبی در کالپوش جرجیس پیغمبر در خوارتوران و ارمیای نبی در روستای ارمیان و نیز کسب فیض از وجود چندین امامزاده و پیر در شهرستان قابلیت گردشگری مذهبی را دوچندان می نماید .

 

گردشگری تجاری و بازرگانی :

از آنجایی که شاهرود از دیرباز در مسیر جاده ابریشم بوده و چهار راه ترانزیتی کالا و مسافر شرق به غرب و شمال به جنوب محسوب می شود با کمی خلاقیت و سرمایه گذاری اندک می توان  نسبت به جذب آنها حتی برای چند ساعت درآمدهای خوبی را نسیب شهروندان شاهرودی نمود . وجود تنها فرودگاه ملی استان در شاهرود و نیز قرار گرفتن این شهر در بین ۲ کلان شهر تهران و مشهد از دیگر قابلیت های گردشگری و تجاری آن به شمار می رود .

 

گردشگری مردم شناسی و صنایع دستی :

 وجود مشخصه های بی نظیری چون پوشاک سنتی ، دست بافته های روستایی و عشایری و آیین ها و مراسم بسیار در مناسبت های مختلف می تواند از قابلیت های مهم این بخش محسوب شود . میراث معنوی ارزشمند شهرستان از دیگر زمینه های کار در این بخش نوظهور است که می توان با نمایش آیین ها و مراسم سنتی که ریشه در میراث این مرز و بوم دارند کمک شایانی در توسعه گردشگری نمود . از میراث معنوی شهرستان شاهرود می توان به مراسم طوق بندان پنجم محرم در شاهرود ، نخل گردانی و مراسم چلچلا (دعای چهل چراغ) دهه اول محرم مجن و غیره نام برد که از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در حال شناسایی و معرفی به جهت ثبت در فهرست آثار ملی می باشد .

 

در پایان اگر بخواهیم شاهرود را از دید یک گردشگر توصیف نمائیم باید بگوییم شاهرود قاره ای است کوچک در دل یک کشور با پتانسیل های گردشگری بسیار بالا دارای جاذبه های طبیعی زیبا ، مناطق حفاظت شده ، اماکن تاریخی ، اماکن مذهبی ، غارها ، چشمه ها ، دشت ها ، کوهها و گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد و علاوه بر آن شاهرود با وجود عرفایی همچون شیخ ابوالحسن خرقانی ، بایزید بسطامی ، ابن یمین فریومدی  و شیخ حسن جوری به عنوان شهر عرفان و مهمتر از همه مردمانی خونگرم و مهمان نواز همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است


 
 
مناطق دیدنی آستارا
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٠/٦/۱۳
 

آبشار لاتون(بارزاو)

این آبشار از بزرگترین آبشارهای طبیعی ایران با طبیعتی منحصر به فرد به شمار می رود.ارتفاع آن به بیش از 100 متر می رسد ودر فاصله ای حدود 5 کیلومتر از آبگرم کوته کومه واقع شده است . امروزه در مسیر آن استراحت گاه هایی برای توریست ها و کوهنوردان ایجاد نموده اند که به ارائه خدمات به این عزیزان مشغول می باشند.                                                                                   

مناطق دیدنی آستارا

آبگرم علی داشی

این مکان به دلیل نزدیکی به جاده ی آستارا به اردبیل و واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظره از رونق بسیاری برخوردار است و آبشاری زیبا در کنار آن وجود دارد . و دارای خواص درمانی بسیاری می باشد که به از بین بردن درد مفاصل ،کمردرد ،قولنج و تقویت اعصاب می توان اشاره نمود. 

 

آبگرم کوته کومه

این آبگرم ، در روستای کوته کومه در9 کیلومتری از شهر لوندویل واقع شده است و از دیر باز برای درمان دردهای رماتیسمی ، مفاصل و هم چنین از بین بردن لکه های پوستی مورد استفاده قرار می گرفته است. مسیر حرکت از لوندویل به آنجا به طور کامل آسفالت بوده و در حاشیه ی پر آب و زلال واقع شده که امروزه این امکان با بهره مندی از دوش ، حوض ، سرویس بهداشتی ، آبی سالم و مفید و خانه های سنتی و قدیمی و اطاقهای مجهز کرایه ای جهت ارائه خدمات به مسافرین عزیز لحظات پر از خاطره به وجود می آورد.  

مناطق دیدنی آستارا

آسیو شوان (آسیاب آبی)

پس از کوته کومه و راه آبشار لاتون به بقایای این آسیاب در روستای کوچکی به همین نام برخورد می کنیم . قسمت چرخ آن را سیل برده ولی سنگ های اتاق آن موجود می باشد.  

 

 امامزاده ابراهیم وقاسم

از فرزندان امام موسی کاظم بوده اند که در 3 کیلومتری آستارا - تالش واقع شده است .شبستان ، کاروان سرا ،بازار و ... از ویژگیهای خاص این امامزاده می باشد که از مجهزترین مراکز مذهبی گیلان به حساب می آید . هر ساله هزاران زائر برای زیارت و پرداخت نزورات به آنجا می روند. در سال 1386 ه.ش با همکاری سازمان اوقاف و کمکهای مردمی در حال بازسازی می باشد .  

 

 بقعه پیر قطب الدین

بقعه پیر قطب الدین ، مرقد مطهر عارف وارسته و پرهیز گار است که متوفی به سال 972ه.ق می باشد و در 3 کیلومتری آستارا در روستای باغچه سرا می باشد . و به سال 1259 ه.ش با همیاری اهالی تجدید بنا گردیده و آجرهایش را از لنکران جمهوری آذربایجان آوردند .  

      

 بقعه سید محمد دوست

این آرامگاه و بقعه که اکنون زیارت اهل دل است در روستای چلوند واقع شده متعلق به اواخر قرن هشتم ه.ق می باشد. در جنگ جهانی اول یکبار توسط کشتی روسی مورد اصابت گلوله توپ قرار گرفته و قسمتی از دیوارش مخروب گشته است.  

 

بقعه ی شیخ تاج الدین محمود خیوی

این بقعه متعلق به دوره ایلخانان در سال 732 ه.ق بین روستای عنبران و ویرمونی میان درختان کهن سال و تنومند شمشاد واقع شده است. دکتر ستوده در کتاب (از آستارا تا استر آباد) این بنا را جزء عجائب هفت گانه گیلان به حساب آورده و نوشته (این بنا واسطه العقد و نگین انگشتر بناهای تاریخی گیلان است) 

دوستاق خانه (خانه دیو یا زندان):

از راه آق چای به گیلده و نرسیده به علی داشی بالای صخره، اتاقکی بزرگ به همراه چند اتاق سر بسته سنگی موجود می باشد ،در گذشته به عنوان زندان استفاده می شده است و قدمت آن مشخص نشده است.  

 

ساحل صدف

این مکان که در 7 کیلومتری آستارا به سمت تالش واقع شده ، اولین طرح سالم سازی در دریای خزر می باشد.امکانات بازی و تفریح کودکان،جدا بودن محل شنای برادران از خواهران، وجود مسافرخانه و اتاق های استراحت در شب، پلاژهای عرضه خدمات، اماکن نصب چادر، اکیپ امداد ، نجات غریق و ماهیگیری،مجاورت با جنگل و منطقه ی حفاظت شده ی لوندویل و از همه مهمتر وجود ماموران انتظامی ،محیطی امن و دلنشین برای گردشگران بوجود آورده است. 

مناطق دیدنی آستارا

طرق مظفری

در هشتمین سال سلطنت مظفرالدین شاه قاجار جاده ای شوسه از آستارا به اردبیل کشیده شد که به طرق مظفری معروف گشت . دیدنی ترین قسمت این جاده در بالای پل زیبای بهارستان است که از چندین پیچ تند و خطرناک تشکیل گردیده و آن زمان پاسگاهی را برای حفاظت از این مکان احداث می کنند . یک کیلومتر بالاتر از آنجا چشمه ای از دل کوه می جوشد که برای نوشیدن آب صف طولانی تشکیل می شود.  

 

قلعه شیندان

دژ و قلعه تاریخی در ارتفاع 1850 متر بر فراز کوه شیندان ، در جاده ی آستارا به اردبیل  ، منطقه حیران ، بالای روستای ونبین و آنسوی مرز واقع شده است .قدمت آن به قبل از اسلام می رسد ،به معنای محل نور که در آنجا آتشکدهای بوده است . از اتفاقات مهم این قلعه به قیام حمزه خان تالش (حاکم آستارا) در عهد شاه عباس صفوی می توان اشاره کرد که حاکم اردبیل مدت 9 ماه آنجا را به محاصره در آورده و در نهایت حمزه خان با کشتی به شیروان متواری گشت. 

 

قلعه ی تک آغاج

بقایای این قلعه که در ارتفاعات عباس آباد قرار گرفته به دوران سلاجقه می رسد که تیمور لنگ در آنجا اتراق کرده و به سنجر آباد قشون برده است. در سال 1326ه.ش الی 1329 ه.ش مرکز نور افکن مرزبانی آستارا بوده است.  

 

منبع: پورتال آستارا


 
 
ماهی که راه می رود
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٠/٦/۱۱
 
دانش > طبیعت  - ماهی leaping blenny که ساکن آب‌های ساحلی میکرونزی در اقیانوس آرام است، به ساحل آمده و به شکار، راه رفتن روی صخره‌های ساحلی و مراقبت ازتخم‌هایش می‌پردازد. مرطوب بودن پوست این ماهی برای تنفس کافی است.
 محبوبه عمیدی: وجود گونه‌ای ماهی که بتواند چندین ساعت بیرون از آب زندگی کند و قلمروی برای خودش داشته باشد، بیشتر شبیه داستان‌های علمی‌تخیلی است اما تکامل باعث شده وجود این ماهی کوچک روی زمین حقیقت داشته باشد. به گزارش نشنال‌جئوگرافیک، بررسی چرخه حیات این ماهی که در سواحل ایالت فدرال میکرونزی در اقیانوس آرام زندگی می‌کند، می‌تواند به کشف تازه‌های متعددی در روند تکامل و انتخاب طبیعی منجر شود.

این ماهی، زندگی روی خشکی را انتخاب کرده است
بررسی‌های تری اورد که زیست‌شناس تکاملی دانشگاه نیوساوت‌ولز در استرالیا است، نشان می‌دهد ماهی کوچکی به نام leaping blenny که با نام علمی Alticus saliens شناخته می‌شود، به خوبی می‌تواند چند ساعتی را بیرون از آب زندگی کند و به جفت‌گیری و نگهداری از تخم‌هایش بپردازد.
این ماهی که فلس ندارد، می‌تواند به کمک آبشش‌ها و پوستش نفس بکشد و تا زمانی که امواج جزرومد بتوانند بدن او را مرطوب نگه دارند، به حیات روی خشکی ادامه خواهد داد. اگر پوست این ماهی خشک شود، ادامه حیات روی خشکی غیرممکن خواهد شد.

زندگی روی صخره‌ها
ماهی که در تصویر می‌بینید یک leaping blenny تقریبا 6 سانتی‌متری است که دارد روی صخره‌های کنار ساحل راه می‌رود. این ماهی در خشکی به قدری سریع و چالاک است و به سرعت از تور بیرون می‌جهد که اورد و همکارانش می‌گویند گرفتن نمونه‌‌هایی از آن از سخت‌ترین تجربه‌های زندگی‌شان بوده است!

رفتارهای اجتماعی
این ماهی رفتارهای اجتماعی پیچیده‌ای دارد. اگر یک leaping blenny در قلمروش تهدیدی را احساس کند، باله‌های پشتی قرمزش را باز خواهد کرد و مهاجم را فراری خواهد داد.
این ماهی حتی می‌تواند به نحو سریع و چشمگیری تغییر رنگ دهد و از یک ماهی سبزرنگ به خاکسترى و سیاه تبدیل شود.
این ماهی در حفره‌های درون صخره‌های ساحلی تخم‌گذاری می‌کند و این ماهی‌های نر هستند که حفاظت از تخم‌ها را به عهده می‌گیرند.

نمونه‌های مشابهی نیز وجود دارند
اورد می‌گوید: «این ماهی‌ها تنها ماهی‌هایی نیستند که به خشکی آمده‌اند، گزارش‌ها نشان می‌دهند گونه‌های مشابهی در سواحل تایوان و فیلیپین نیز زندگی می‌کنند. اما هنوز نمی‌توانیم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا آنها دارند برای حیات روی خشکی آماده می‌شوند یا نه؟»

تکامل و انتخاب طبیعی
اورد می‌گوید: «می‌دانیم حدود 416میلیون سال پیش، در دوره دوونین ماهی‌های اولیه به خشکی آمدند و حالا می‌توانیم با مطالعه این ماهی شاهد این روند در ماهی‌های امروزی باشیم. علاوه بر این، leaping blenny یک نمونه ایده‌ال برای بررسی انتخاب طبیعی است. به کمک آن می‌توانیم شیوه‌های تغییر محیط زیست یا تطبیق با آنرا در نمونه‌هایی که تازه وارد زیست‌بوم شده‌اند با دقت بررسی کنیم».


 
 
فیلمبرداری بدون اجازه در تونل رسالت
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٠/٦/۱۱
 

 مهر نوشت:

رئیس پلیس راهور تهران با اشاره به بسته‌شدن تونل رسالت بدون اطلاع پلیس برای فیلمبرداری یک فیلم گفت: با ماموران متخلفی که اقدام به بستن تونل کرده اند برخورد قاطع می‌شود.

سردار حسین رحیمی اظهار داشت: صبح امروز یک گروه فیلمبرداری بدون هماهنگی با پلیس راهنمایی و رانندگی اقدام به فیلمبرداری در بزرگراه حکیم و ورودی تونل رسالت کردند که همین مسئله باعث بسته شدن تونل و ایجاد ترافیک کیلومتری در بزرگراه شد که پس از اطلاع از موضوع بلافاصله دستور توقف فیلمبرداری صادر شد.

وی ادامه داد: این گروه بدون هیچگونه هماهنگی با پلیس راهور اقدام به بستن یکی از شریان های اصلی تردد در پایتخت کردند که به همین دلیل با ماموران متخلفی که با این گروه همکاری کردند برخورد قانونی و تنبیه می شوند.

رئیس پلیس راهور تهران تصریح کرد: هم اکنون تونل باز شده و تردد در آن و اتوبان حکیم به حالت عادی بازگشته است.

به گفته یکی از شاهدان عینی در صحنه فیلمبرداری این فیلم که در ژانر پلیسی است تعداد قابل توجهی مامور پلیس و هلی کوپتر حضور داشتند.


 
 
حوادث ظهر جمعه
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩٠/٦/۱۱
 

نجات گروگان 66 ساله از چنگال آدم‌ربایان در استان سیستان وبلوچستان

ایسنا نوشت:پس از دوروز تلاش ماموران پلیس آگاهی شهرستان نیک شهر استان سیستان و بلوچستان مرد 66 ساله ای که اسیر چنگال‌های دو آدم‌ربا شده بود نجات پیدا کرد.

سرهنگ محسن راک، فرمانده انتظامی شهرستان نیک شهر استان سیستان و بلوچستان در تشریح جزئیات این خبر گفت: ساعت 19 روز یکم شهریور ماه، فردی با مراجعه به پلیس آگاهی شهرستان نیک شهر اظهار داشت فردی به نام " عبدالحمید - الف "بردارش به نام " محمد مراد - الف " 66 ساله را پس از اغفال، سوار خودروی خود کرده و به محل نامعلومی انتقال داده است.

وی افزود: برپایه این خبر بلافاصله ماموران پلیس آگاهی شهرستان جهت بررسی موضوع به محل اعزام شدند و در ادامه این بررسی‌ها مشخص شد آدم‌ربایان در تماسی تلفنی با خانواده وی اعلام داشتند به انگیزه مطالبه خون‌بهای چند تن از اعضای خانواده شان که در اثر سانحه رانندگی با فرد ربوده شده فوت کرده بودند، مبادرت به گروگانگیری کرده و برای رهائی گروگانشان باید مبلغ چهارصد میلیون تومان بپردازند. سرهنگ راک درادامه تصریح کرد: ماموران پلیس آگاهی با انجام تحقیقات فنی و پلیسی و بکارگیری منابع اطلاعاتی خود نسبت به شناسائی محل اختفای آدم ربایان اقدام کردند.

وی افزود: ماموران در ادامه عملیات رهائی و با تنگ کردن عرصه بر آدم‌ربایان، آنان را وادار به تسلیم کرده و فرد ربوده شده را از چنگال آنان نجات دادند.فرمانده انتظامی شهرستان نیک شهر در خاتمه خاطر نشان کرد: آدم‌ربایان پس از تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند.


 
 
ﻋﻴﺪ ﺳﻌﻴﺪ ﻓﻂﺮ ﻣﺒﺎﺭﻙ
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٠/٦/۸
 


 امیدوارم که کمال فیض روحانی را از این ماه عزیز  برده باشید من هم به نوبه خودم این عید فرخنده را به شما تبریک گفته ونماز روزه های شما را قبول حق دانسته و ارزوی رضایتمندی خدا را دارم با تشکر مدیر وبلاگ

 

عید فطر مبارک

 

 

 


 
 
دعاى روز بیست ونهم ماه مبارک رمضان
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٠/٦/۸
 
 

دعاى روز بیست ونهم ماه مبارک رمضان

 

اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا

رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین
................................
بار الها
در این روز رمضان
مرا به رحمت بیکران خویش بیارای
توفیق بندگی و پاکی را روزی ام بنما
و قلبم را از کدورت ها و تیرگی های تهمت پاک کن
ای معبود مهربان با بندگان مؤمن
.........................
از صفات پروردگار خوب ما رحمن و رحیم است
بخشنده و مهربان
بنده خود را دوست دارد و از خطای او در می گذرد
واین یقینی و حتمی است
چه آنکه بهشت نعماتش را و سفره های آسمانی اش
همگی مقدماتی هم چون رمضان دارد
رمضانی که سفره مهر و رحمت برای همه می گستراند
و می نیوشاند بر همه هر آنچه که جانفزاست
و او در همین حال با کرامتش به عهد خویش وفا می کند
حال ما بندگان در سودای عاشقانه به ادعاهای خود جامه عمل پوشانده ایم, ذره ای نیز بر کنار خوان نعماتش آنگونه
که شایسته بوده, ادب مهمانی به جا آورده ایم
وشاکر بوده و هستیم؟
اعملوا آل داوود شکرا و قلیل من عبادی الشکور


 
 
هلال ماه دیده شد
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳٩٠/٦/۸
 

هلال ماه شوال در نیمه شمالی کشور دیده شد

 

هلال ماه شوال در نیمه شمالی کشور دیده شد

دانش > نجوم  - بنا به گزارش‌های رسیده از تیم‌های رصدی، هلال جوان ماه شوال با استفاده از ابزارهای اپتیکی در رصدخانه کاشان، شهرهای دامغان، قزوین و آمل و مناطقی از استان اصفهان دیده شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی هلال‌ماه، تا ساعت 15 امروز سه‌شنبه 8 شهریور، تیم مستقر در رصدخانه کاشان، گروه‌های نجومی شهرهای دامغان و قزوین، تیم رصدی استان مرکزی مستقر در شهرستان آمل استان مازندران و انجمن نجوم دولت‌آباد و انجمن نجوم کمشچه از توابع استان اصفهان توانسته‌اند هلال ماه شوال را با چشم مسلح رویت نمایند.

همچنین گزارش می‌رسد تیم‌های رصدی مستقر در دامغان و قزوین توانسته‌اند از هلال ماه تصویربرداری نمایند .

شایان ذکر است مقام معظم رهبری رویت هلال در روز را تحت شرایطی ملاک آغاز ماه مبارک رمضان قرار داده‌اند.

خبرآنلاین به‌محض دریافت تصاویر و خبرهای تکمیلی، آن‌ها را منتشر می‌کند. (تصویر آغازین مطلب تزئینی است)


 
 
گرد باد در امریکا
نویسنده : قاسم بردبار - ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩٠/٦/٥
 
 

گردباد اوباما را از تعطیلات به واشنگتن کشاند/خسارات 12 میلیارد دلاری برای آمریکا

به گفته موسسه تحقیقاتی امریکا گردباد ایرن که امروز کارولینای شمالی امریکا را درهم می کوبد وفردا به سوی نیویورک حرکت خواهد کرد خسارتی دوازده میلیارد دلاری به بار خواهد آورد.
 

 

یک موسسه تحقیقاتی آمریکا اعلام کرد گردباد ایرن در صورتی که مسیر پیش بینی شده آن تایید شود، ممکن است در سواحل این کشور تا دوازده میلیارد دلار خسارت به بار آورد.

 

بر اساس پیش بینی های مرکز ملی گردبادهای آمریکا که مقر آن در میامی است، گردباد ایرن امروز کارولینای شمالی را درهم می کوبد و سپس به سوی نیویورک حرکت خواهد کرد و فردا نیز این شهر را در می نوردد.

 

بر اساس این پیش بینی ، مقامات شهر نیویورک با نزدیک شدن توفان ایرن ، سامانه حمل ونقل عمومی این شهر را تعطیل کردند.

 

مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک هم دستور تخلیه  فوری بخش های کم ارتفاع این شهر را صادر کرد.
 

اوباما به علت گردباد ایرن تعطیلات خود را کوتاه کرد

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به علت توفان ایرن تعطیلات خود را کوتاه کرد.

 

اوباما دیروز (جمعه) اقامتگاه تعطیلات خود را در جزیره مارتاز واینیارد ترک کرد و یک روز زودتر از موعد پیش بینی شده به واشنگتن باز گشت.

 

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از مردم آمریکا خواست گردباد ایرن را که  سواحل شرقی این کشور را تهدید می کند، جدی بگیرند.

 

رئیس جمهور آمریکا در ادامه افزود: درنگ نکنید و (اقدامات احتیاطی را) به بعد موکول نکنید که ما امیدواریم همه چیز به خوبی سپری شود، اما باید خود را برای بدترین ها آماده کنیم.

 

اوباما همچنین گفت: در صورتی که به شما دستور داده شده است، منطقه را تخلیه کنید، از دستور تبعیت کنید، همه اطلاعات موجود حاکی از این است که این گردباد تاریخی خواهد بود.


این گردباد ممکن است شصت و پنج میلیون نفر از جمعیت آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد.

 

پس از زمین لرزه روز سه شنبه در ایالت ویرجینیای آمریکا که واشنگتن را لرزاند، اینک گردباد آیرین سواحل شمال شرقی آمریکا را تهدید می کند.

 

این گردباد با سرعت 150 کیلومتر در ساعت از دریای کارائیب در غرب اقیانوس اطلس شروع و با عبور از جزایر گرند ترکز، سواحل شمالی هائیتی و جمهوری دومینیکن را در نوردید.


در هائیتی جایی که 60 هزار آسیب دیده از زمین لرزه سال گذشته این کشور هنوز هم که هنوز است در چادرها و اردوگاههای موقت زندگی می کنند، تمهیدات خاصی برای مقابله با این توفان در نظر گرفته نشده است.


سرعت گردباد آیرین، آخر هفته گذشته افزایش یافت تا ایالت کارولینای شمالی آمریکا را درهم کوبد.

 

توفان در نهایت روز یکشنبه به سواحل شمال شرقی آمریکا جایی که ساکنانش به چنین توفان هایی عادت ندارند خواهد رسید.


اداره آمار آمریکا اعلام کرد تغییرات شدید آب و هوایی و توفان در مناطق مختلف آمریکا هزینه های مالی بسیاری را بر اقتصاد این کشور وارد می کند.
 

فصل توفان در منطقه اطلس شمالی از ماه ژوئن(خرداد) آغاز می شود و در ماه نوامبر (آبان) پایان می یابد.

 

از لحاظ تاریخی توفان ها اغلب در ایالت های جنوب شرقی آمریکا از ایالت تگزاس تا ایالت کارولینای شمالی رخ داده است.

 

اطلاعات حاصل از سرشماری افزایش ۱۶۳ درصدی تعداد ساکنین این مناطق آسیب پذیر ساحلی را از سال ۱۹۶۰ میلادی تاکنون نشان می دهد.

 

نسبت جمعیت ساکن در این مناطق از ۸ درصد به ۱۲ درصد افزایش پیدا یافته است. این مساله تعداد بیشتری از ساکنین اماکن و مکان های کسب و کار را در معرض خطر قرار داده است.
 

یکی از مخرب ترین و پر هزینه ترین توفان ها در تاریخ آمریکا موسوم به کاترینا شهر نیواورلئان را در سال ۲۰۰۵ ویران کرد.

 

این توفان حداقل ۸۱ میلیارد دلار آسیب مالی داشت و به کشته شدن ۱۸۰۰ نفر منجر شد.


خبر دیگر نیز حاکی است در جدیدترین توفان و گردباد در آمریکا ۱۳ نفر کشته شدند .

 

دو روز پس از آن که مرگبارترین گردباد در ۶۰ سال در ایالت میسوری دهها نفر را کشت توفان و گردباد شدید دیگری جان ۱۳ نفر را در نواحی مرکزی آمریکا گرفته است.

 

توفان، همراه با تگرگ هایی به اندازه توپ بیسبال، درختان را از ریشه درآورده، خودروها را از بین برده، خانه ها را درهم کوبید و یک ایستگاه آتش نشانی را منهدم کرد.
 

جدیدترین گردبادها از کنار شهر ویران شده جاپلین در ایالت میسوری گذشت. این شهر شاهد مرگبارترین گردبادی بود که از سال ۱۹۴۷ بر آمریکا وزیده است.

 

شمار کشته شدگان در جاپلین که ۵۰ هزار نفرجمعیت دارد به ۱۲۰ نفر رسیده است.

 

مقام های محلی می گویند حدود ۱۵۰۰ نفر هنوز مفقود هستند .

 

شمار کشته شدگان گردبادها در آمریکا به بیش از ۵۰۰ نفر رسیده که بالاترین رکورد از سال ۱۹۵۳ است.