هفته به هفته با ما

سلام به سایت خودتون خوش آمدید سعی ما ایجاد رضایت شماست لطفا نکته نظراتون را برای ما به ادرس:haftehbehafteh.persianblog@gmail.com بفرستید. با تشکر مدیر سایت

سابقه تمدن و شهرنشینی در دشت گرگان به شش هزار سال پیش می رسد که به این ترتیب باید آن را یک تمدن قبل از آریایی ها نام نهاد. در دوران بعد از آریایی ها هر چند اقوام متفاوتی در این منطقه ساکن بودند، اما از نظر سوق الجیشی - سرحد بودن آن در مقابل قبایل شمالی و آسیای مرکزی – همواره مورد توجه حکومت های وقت بوده است. مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان گرگان را پارچه پشمی، پارچه های نخی و ابریشمی، نمد مالی و کلاه نمدی، صنعت حصیربافی، قالی‌بافی، قالیچه‌بافی، پشتی تشکیل می‌دهد. صنعتگران کاشان در قرون 7 و 8 ه.ق فنون رموز فنی ساخت سفال و لعاب‌کاری را به فرزندان خود می آموختند و آن‌ها را به شهرستان‌های گرگان و سایر نقاط می فرستادند. بدین ترتیب تا حدود صنعت سفال‌سازی و لعاب‌کاری در این شهرستان وجود دارد.درمناطق‌کوهستانی شهرستان گرگان مراتع و چمن‌زارهای فراوان توام با جنگل های انبوه وجود دارد که از قابلیت‌های گردشگری بسیار بالایی برخوردار هستند. عمارت کاخ اختصاصی، کاخ شاسمن، کاخ آغا محمدخان، تورنگ تپه، پل آق قلا، بازار قدیمی گرگان، مسجد جامع گرگان، مسجد گلشن، مسجد امام حسن عسگری (ع)، امام زاده روشن، امام‌زاده نور (اسحاق)، امام زاده هندیجان، موزه گرگان، سد اسکندری (دیوار دفاعی)، آب انبار گرگان، مدرسه عمادیه، خانه خراسانی و خانه امیر لطفی همراه با جاذبه های طبیعی پرشمار این استان؛ از مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان گرگان به شمار می‌آیند.

 

مکان های دیدنی و تاریخی


در مناطق کوهستانی شهرستان گرگان مراتع و چمن‌زارهای فراوان توام با جنگل های انبوه وجود دارد که از قابلیت‌های گردشگری بسیار بالایی برخوردار هستند. عمارت کاخ اختصاصی، کاخ شاسمن، کاخ آغا‌محمدخان، تورنگ تپه، پل‌آق‌قلا، بازار قدیمی‌گرگان، مسجد جامع گرگان، مسجد گلشن، مسجد امام حسن عسگری (ع)، امام زاده روشن، امام‌زاده نور (اسحاق)، امام زاده هندیجان، موزه گرگان، سد اسکندری (دیوار دفاعی)، آب انبار گرگان، مدرسه عمادیه، خانه خراسانی و خانه امیر لطفی همراه با جاذبه های طبیعی پرشمار این استان؛ از مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان گرگان به شمار می‌آیند.  


صنایع و معادن


از صنایع و معادن شهرستان گرگان اطلاعات مستندی در دست نیست.  


کشاورزی و دام داری


آب کشاورزی‌از رود،کاریز، چشمه و چاه ژرف تأمین می‌شود و محصولات عمده کشاورزی عبارتند از: پنبه، گندم، جو، سویا، توتون، تره بار و برنج. دام‌داری نیز در این شهرستان رواج دارد و محصولات دامی این شهرستان به سایر شهرستان ها صادر می‌شود.  


مشخصات جغرافیایی


شهرستان گرگان مرکز استان گلستان‌است و شهر گرگان مرکز شهرستان در 142 کیلومتری شمال خاوری شهر ساری و در مسیر راه اصلی مشهد – تهران است. گرگان در درازای جغرافیایی 54 درجه و 26 دقیقه و پهنای جغرافیایی 36 درجه و 50 دقیقه واقع است. آب و هوای آن معتدل و مرطوب و میزان بارندگی سالانه به طور متوسط حدود 350 میلی متر است. همسایه‌های گرگان از شمال و شمال خاوری گنبدکاووس، از خاور علی آباد، از شمال باختری و باختر بندر ترکمن، از جنوب باختری کردکوی، و از جنوب شهرستان های دامغان و شاهرود هستند. بر اساس سرشماری 1375 جمعیت شهرستان گرگان 421770 نفر بود. مردم گرگان به زبان فارسی با گویش محلی و ترکمنی سخن می گویند.
مسیرهای ارتباطی به این منطقه عبارتند از:
راه گرگان – مشهد به سوی جنوب خاوری به درازای 566 کیلومتر
راه گرگان – ساری به سوی جنوب باختری به درازای 142 کیلومتر
راه های فرعی متعدد به روستاهای پیرامونش.  


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی


با نام گرگان دو شهر گرگان قدیم یا جرجان و گرگان فعلی یا استرآباد مورد توجه قرار می‌گیرد. گرگان قدیم یا جرجان در 3 کیلومتری شمال گنبد کاووس (گنبد قابوس) فعلی قرار داشت. شهر گنبد قابوس که پس از جرجان به وجود آمد، جزو ناحیه گرگان قدیم محسوب می شود. گرگان در دوره قبل از اسلام نیز یکی از ایالت های مهم ایران محسوب شده در بیش‌تر ادوار، ایالتی مستقل به حساب می آمد، اما در بعضی از دوره ها جزو پارت و خراسان بوده است. در دوره هخامنشیان، پدر داریوش اول مدتی حکمران آن جا بود. این شهر در گذشته مرکز ترکمن صحرا بود و در اثر حملات مغول و سپس تیمور، ویران شده و کم کم قابوس فعلی در نزدیک آن رو به ترقی و توسعه نهاد.
مطالعات انجام شده نشان می دهد که در قدیم شهری به نام گرگان (جرجان) که رودخانه گرگان نیز از میان آن می گذشت وجود داشت که نیمه خاوری آن را گرگان و نیمه باختری آن را بکرآباد می نامیده اند. این شهر در قرن چهارم هجری قمری مخصوصا در زمان شمس المعالی قابوس بن وشمگیر اهمیت و شکوه خاصی داشت. در این دوره دانشمندانی هم چون بوعلی سینا، ابوریحان بیرونی و ابوبکر خوارزمی در این شهر به بحث و مجادله در مسایل علمی می پرداختند. این شهر از قرن چهارم هجری قمری به بعد اهمیت خود را کم کم از دست داد و در اثر حمله مغول تخریب و در دوره های بعد به خرابه ای مبدل گشت. گرگان قدیم (جرجان) یکی از پایتخت های آل زیاریان بود. آرامگاه قابوس زیاری که فعلا در سمت شمال گنبد واقع شده است، در زمان قدیم داخل شهر جرجان قرار داشته است. استرآباد را در زمان صفویه دارالمومنین می نامیدند، زیرا سادات زیادی در آنجا سکنی و حکومت داشتند. در زمان نادر به علت هجوم ترکمن ها بارویی برگرد آن کشیدند. گرگان کنونی تا اواخر دوره قاجاریه به نام استرآباد مشهور بود و بعد از دوره قاجاریه گرگان نامیده شد. در دوره قاجاریه این ناحیه مرکز ایل قاجار بود. بعد از آن به تدریج جلوه های شهری جدید و مدرن در آن نفوذ کرد و در دهه های اخیر به اوج خود رسید.تاريخ : جمعه ۱۳٩٠/٥/٧ | ۳:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : قاسم بردبار | نظرات ()