جاذبه های شهرستان شاهرود

گردشگری تاریخی :

بیش از ۷۰ بنای تاریخی شهرستان در فهرست آثار ملی ایران  به ثبت رسیده است نظر به آنکه توصیف هر یک از آنها به فرصتی بیشتر نیازمند است به چند اثر مهم اشاره می کنیم :

۱- مجموعه تاریخی و برج کاشانه بسطام در ۶ کیلومتری شمال شاهرود که در شرف ثبت آثار جهانی سازمان یونسکو قرار دارد  ۲- مسجد جامع فرومد واقع در روستایی به همین نام در ۲۰۰ کیلومتری شرق شاهرود ، این بنا یکی از ۲ مسجد دو ایوانه کشور محسوب می شود  ۳- بازار و موزه شاهرود ۴- بافت تاریخی با ارزش روستا شهر مجن ۵- کاروانسرای با عظمت میاندشت که بزرگترین کاروانسرای ایران است و لازم به ذکر است بیشترین تعداد کاروانسراها در مسیر ارتباطی ابریشم در این استان قرار گرفته ، وجود ۱۲ باب کاروانسرا خود دلیلی بر این مدعاست و در صورت سرمایه گذاری این بناهای پابرجا به بهترین اماکن پذیرایی بین راهی تبدیل خواهند شد .

 

گردشگری طبیعی :

آنچه در میان انواع روش های توسعه گردشگری در این شهرستان بیشتر از دیگر موارد جلوه گری می نماید جاذبه های بکر طبیعی خدادادیست . پارکهای ملی، پناهگاهای حیات وحش، مناطق حفاظت شده و آثار طبیعی ملی یا به عبارت دیگر مناطق چهارگانه طبیعی و منطقه شکار ممنوع تپال در شهرستان  شاهرود قرار گرفته است . این توانمندی ها ، (وجود مناطق حفاظت شده) شهرستان شاهرود را از دیگر شهرهای کشور متمایز و ممتاز نموده ، بدین لحاظ که حدود یک چهارم مناطق حفاظت شده کشور در شهرستان شاهرود واقع شده است .

اگر بخواهیم شهرستان شاهرود را از نظر طبیعی بررسی کنیم همانطور که گفته شد شاهرود را قاره کوچک نام نهاده اند و  از آن به عنوان عروس کویر نام می برند و این تفاوت در اقلیم مدیون اختلاف های شگفت انگیر شرایط اقلیمی در بلندترین منطقه کوهستانی شهرستان به عنوان قله شاهواربا ارتفاع ۴۰۰۰ متری  و پست ترین منطقه شهرستان با نام اسب کشان با ارتفاع ۸۵۰ متر است . و در این مبحث نیز به دلیل کثرت مناطق گردشگری طبیعی تنها به معرفی چند نمونه شاخص بسنده می نماییم  ۱- جنگل ابر : اوج مناظر طبیعی شاهرود در کوه های مناطق ابر و قطری مشاهده می گردد . این جنگل در حدود ۴۵ کیلومتر با شاهرود فاصله دارد طبیعت را گویا در این نقطه بطور اعجاب انگیزی نقاشی کرده  اند .

  تصویری از رنگهای بی بدیل که در هر فصل از زیبایی خاصی برخوردار بوده و انسان نمی تواند آن را  بیان کند . بهار با لکه های برف بجای مانده بر شیار دره ها و چمنهای سبز شده همچون ماهوت و مخمل و گلهای زرد و قرمز و بنفش و آبی و چاله های پر آب حاصل از برف و پرندگانی که در اطراف نشسته و پر می کشند . 

تابستان با  هوای خنک و روح بخش آن ، آبشار آلوچال و اطراق کردن بر بالای بلندی ها در شب و به نظاره نشستن ماه و ستارگان و سوسوی چراغهای دور دست آبادیها و تماشای منظره اقیانوس مه در روز بعد هنگامی که در زیر پا همچون دریایی بیکران دیده می شود و چه زیباست قله صخره ای قلعه موران (قلعه ماران) چون کشتی در آن دریا .

۲- مجن :  آبشار تنگه داستان ، منطقه خوش آب و هوا فرحزاد ، چشمه هفت رنگ از جاذبه های طبیعی شهر مجن است که خود به تنهایی می تواند یک مقصد گردشگری ملی و بین المللی باشد . این شهر از مناطق نمونه گردشگری مصوب در سفر هیئت دولت در خرداد ۸۶ در استان سمنان به شمار می رود . آبشار تنگه داستان مجن به صورت طبقاتی و بسیار زیبا که در داخل شکاف کوه ها واقع شده یکی از  مناظر بدیعی است که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می نماید و نیازمند سرمایه گذاری می باشد .

۳- جنگل اولنگ : این جنگل در ۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده و همانند مجن از مناطق نمونه گردشگری مصوب شهرستان محسوب می شود .

۴- کالپوش : دشت شقایق های کالپوش در اردیبهشت ماه پذیرای هزاران گردشگر عاشق و دلباخته به این منطقه است . متأسفانه در سال های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از سموم کشاورزی هر سال شاهد کاهش عرصه این دشت زیبا هستیم . از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه می توان به دکل دشت شاد ، جنگل نام نیک و دشت آفتابگردان در شهریور ماه اشاره کرد .

۵- طرود : شهرستان شاهرود علاوه بر داشتن ظرفیت های بسیار بالا در مناطق و گردشگاه های طبیعی اعم از جنگل و کوه و دشت بیابان و آب و هوای منحصر به فرد برای جذب گردشگر ، در بخش کویر نیز از پتانسیل های بلقوه بسیاری برخوردار است .  منطقه کویری طرود به عکس سایر مناطق مشابه مثل کویر مرنجاب و . . که فاصله دوری با مرکز داشته و فاقد راه های مواصلاتی مناسب می باشند دارای جاده آسفالته بوده و دسترسی به آن و دیگر مناطق کویر مرکزی ایران برای گردشگران و کویر نوردان کشور به لحاظ وجود فرودگاه شاهرود و خطوط ریلی بسیار راحت تر و آسان می باشد .

با معرفی منطقه طرود به عنوان روستای هدف گردشگری بی تردید شاهد رشد و توسعه منطقه خواهیم بود چرا که با ورود گردشگر به منطقه چندین شغل مرتبط با گردشگری فعال خواهد شد و هم پای آن بازار تولیدات منطقه اعم از محصولات زراعی و دامی ، خصوصاً صنایع دستی و بالاخص قالی بافی و گلیم بافی رونق چشمگیری خواهد یافت . گفتنی است که روستای طرود در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شاهرود واقع شده و از جاذبه های گردشگری آن می توان به گستره ی کویر و شن های روان ، نخلستان های زیبا ، شترسواری ، آرامگاه پیرمردان و هنر ارزشمند بانوان طرودی که بافت قالی و پارچه است اشاره نمود .

 

گردشگری ورزشی :

یکی دیگر از انواع قابلیتهای گردشگری ، گردشگری ورزشی است که می توان با یک نگاه ملی به این مقوله در شهرستان نگریست . از شاخصه های آن وجود قله ۴۰۰۰متری شاهوار و دامنه های برف گیر سلسله جبال البرز در مجاورت شهر مجن است که از نظر ارتفاع در ایران رتبه بیست و چهارم را دارا می باشد . روستاهای امیریه و نگارمن و ییلاقهای زیبا و خوش آب و هوای قطار زرشک ، دهی ، پیر میشی و ... در کوهپایه های شاهوار قرار گرفته و از این جهت در توریسم ورزشی اهمیت ویژه ای دارد . قله شاهوار تقریبا در طول سال پوشیده از برف است به طوری که برخی از نواحی این قله برای اسکی ، صخره نوردی وهمچنین برای آشنایی با ارتفاع مناسب می باشد . از دیگر جاذبه های گردشگری ورزشی شهرستان می توان به گستره ی دشت های منتهی به کویر به لحاظ حضور تور های کویرنورد ، احداث پیست های رالی و مسابقات موتورسواری ، غارهای آهکی ناروان ( در ۴۰ کیلومتری جنوب شاهرود) و غار ملهدو در بخش بیارجمند جهت غارنوردی و نیز راهپیمایی  تور های سلامت در مسیر های خوش منظره جنگل ابر ، جنگل النگ و مسیر شاهرود گرگان ( شاهکوه و چهارباغ) اشاره کرد .

 

گردشگری علمی تفریحی :

۱- منطقه حفاظت شده خوارتوران : این منطقه واقع در جنوب شرقی شهرستان شاهرود دارای شهرت جهانی است و با وسعتی نزدیک به یک میلیون هشتصد و شصت و سه هزار هکتارکه چیزی در معادل با ۲۵% مناطق حفاظت شده کشور به تنهایی قابلیت برپایی۱۰  نمونه تور علمی و تفریحی متفاوت را در دارد . خوارتوران به تعبیری دومین بیوسفر جهان پس از سرنگیتی منظور گشته و تحت عنوان بزرگ ترین منطقه حفاظت شده در خاور میانه رقم خورده است  . در این منطقه گردشگران به راحتی می توانند پوشش گیاهی منحصر به فرد را مطالعه نموده و با کمی دقت و تامل گله های گور خر آسیائی را مشاهده کنند . دیدن نوع نادر یوزپلنگ آسیایی نیز بیشتر در این منطقه ممکن است.

از جمله گونه های گیاهی این منطقه می توان انواع دم روباه، کاروان کش، افدرا، شور، تاغ ، نوعی سیف، گز، قیچ، اسپند، جارو، گون، درمنه، کما، فرفیون، چوبک، اسکنبیل و خار شتر را نام برد که هر کدام به نوعی دارای مصارف داروئی، علوفه و غیره می باشند و دیگر اینکه از فرسایش خاک جلوگیری می نمایند . لازم به توضیح است که گونه های تاغ و آتریکن موجود در منطقه از گونه های گیاهی بسیار با اهمیت است که علاوه بر تامین علوفه دامی در تثبیت شن های روان و جلوگیری از گسترش کویر بسیار مفید و موثر می باشند .

از جمله زیبایی های دیگر این منطقه می توان به تپه های شن روان اشاره نمود که بسیار زیبا و جالب توجه است .

در گوشه شرقی توران یک توده دست نخورده از بنه ( پسته وحشی ) وجود دارد . این گونه در بسیاری از نقاط استان سمنان بصورت انبوه پراکنش داشته که عمدتاً از بین رفته و یا بصورت تک درختهایی در ارتفاعات باقی مانده لیکن در قطار بنه گرماب جنگل شاداب و نسبتا انبوه آن موجود بوده  و ذخیره گاهی از اینگونه پسته وحشی ( pistacia mutica) می باشد.

  زیستگاههای ماجراد ، نعلو ،  پروبال ، شتر کوه ، تیر کوه ، غریبه ، اشنگ ، کوه پیغمبر ، شورآب الکالم ، گورخان و چشمه اسب مناطقی بسیار غنی از انواع  وحوش و پرندگان بوده و بخصوص در فصل تابستان مناظر زیبایی از حضور حیوانات در محل آبشخور های طبیعی را می توان مشاهده نمود .

 

۲- منطقه حفاظت شده خوش ییلاق : این منطقه در شمال شهرستان شاهرود واقع شده است . گوناگونی پوشش گیاهی آن از جمله ویژگی های این منطقه به شمار می رود .  این تنوع به صورت جنگل های راش ، بلوط ، اورس در شیبهای شمال و شمال غربی منطقه شروع و به جوامع استپی خشک درمنه و اسپند در جنوب ختم می شود.

منطقه خوش ییلاق دارای یکصد و پنجاه و شش هزار هکتار مساحت بوده و به لحاظ گونه های جانوری شامل انواع قوچ ، میش ، کل، بز ، آهو ، خرس، پلنگ و  بازشکاری می باشد.

۳- منطقه شکار ممنوع تپال : این منطقه در حاشیه شمال غربی شهر شاهرود واقع شده است . دره های طولانی و عمیق  ، صخره های بلند و ارتفاعات ممتد و به هم پیوسته از جذابیت های آن است . قله بلند یخدان با ۲۹۰۰ متر ارتفاع و دره های افسانه ای خانه سوخته و خانه سید ابهتی از آن جمله است . اهمیت این منطقه در زیست بوم گونه های حیات وحش می باشد . بر این اساس در گذشته تا کنون به عنوان شکارگاهی معروف شناخته می شود . زیبایی سنگ ها ، صخره ها و فرم زمین شناسی منطقه ، وجود چندین قلاده پلنگ ، پرندگان کمیاب ، کبک دری ، گله های قوچ و میش و کل و بز این کوهستان را به ذخیره گاه بسیار پر ارزشی تبدیل کرده است. مساحت این منطقه سی هزار هکتار بوده و جزو مناطق شکار ممنوع است .

منطقه چهار باغ و شاهکو : این منطقه دارای گسترده ترین جنگل درختان اُرس در ایران بوده و یک محدوده ۶۰۰ هکتاری از این جنگل بعنوان ذخیره گاه انتخاب گردیده است . این محدوده تحت مدیریت اداره منابع طبیعی شهرستان شاهرود می باشد .

یکی از بخش های گردشگری علمی ، ژئوتوریسم است . ژئوتوریسم یکی از جدیدترین انواع توریسم است که بعد از مطرح شدن ژئوپارک ها ، از سال ۲۰۰۰میلادی مورد توجه یونسکو قرار گرفته و کشورهایی که قابلیت های زمین شناسی ویژه ای دارند ، اکنون برای توسعه این نوع از صنعت توریسم و تبدیل قابلیت هایشان به جاذبه های گردشگری ، تلاش می نمایند .  با توجه به مراتب فوق الذکر و نیز وجود مراکز علمی و پژوهشی مهم همچون دانشگا ه صنعتی شاهرود  ، پارک علم و فناوری استان سمنان ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و دیگر مراکز آموزش عالی می توان شهرستان شاهرود را به یک گردشگاه بزرگ علمی زمین شناسی ، گیاهی و جانوری تبدیل کرد .

 

گردشگری پزشکی و درمانی :

شهر شاهرود به لحاظ قرار گرفتن در مسیر جاده تهران - مشهد همه ساله پذیرای تعداد زیادی از زائرین آقا علی ابن موسی الرضا(ع) است ، رقمی در حدود ۱۰ میلیون نفر و شاید هم بیشتر بدان لحاظ که شاهرود نسبت به دیگر شهرهای قرار گرفته در طول مسیر از آب و هوای مطلوبتری برخوردار است بیشترین توقف مسافرین جهت استراحت و پذیرایی را به خود اختصاص داده است . شاهرود با وجود چندین بیمارستان و مراکز درمانی مدرن مانند بیمارستان امام حسین (ع) ، بیمارستان خاتم الانبیاء و . . و نیز ارتقای دانشکده علوم پزشکی شهر به دانشگاه در سفر ریاست محترم جمهوری در خرداد ۸۶ و تکمیل کادر هیئت علمی دانشگاه می تواند به قطب گردشگری پزشکی منطقه تبدیل شود . از دیگر زمینه های عملیاتی شدن این بخش سرمایه گذاری بروی بخش آب درمانی چشمه های معدنی از جمله چشمه هفت رنگ مجن است . آب این چشمه که حاوی مشتقات گوگرد و املاح معدنیست در گذشته جهت درمان امراض جلدی مورد استفاده بوده است .

 

گردشگری زیارتی و عرفانی : 

از دیدگاه برخی از کارشناسان ایرانگردی و جهانگردی به دلیل وجود مدفن بایزید بسطامی ، شیخ ابوالحسن خرقانی ، شیخ حسن جوری و شاعر قطعه سرای پارسی ابن یمین فرومدی ، شاهرود به شهرستان عرفان مشهور شده است . عرفان بزرگترین پدیده‌ی فرهنگی بعد از دوره‌ی اسلامی‌ بوده که متأسفانه مورد تهاجم قرار گرفته است . مولانا جلال الدین محمد بلخی عارف بزرگ قرن هفتم هجری ، در دفتر چهارم مثنوی ، نظریه و گفتار شیخ ابوالحسن خرقانی را درباره پیش بینی جزئیات وجود و ظهور خود توسط بایزید بسطامی در حدود یکصد سال سروده هایی دارد که خواندنی است . در زمینه گردشگری عرفانی کافیست به همین نکته بسنده کنیم که شهر قونیه ترکیه سالانه بیش از یک میلیون و دویست هزار گردشگر خارجی از طریق گردشگری عرفانی را به خود  جلب می نماید . اخیراً برخی از مقامات شهر قارص ترکیه نیز ادعای کذبی را مطرح نموده و مقبره ای را به شیخ ابوالحسن خرقانی منتسب نموده اند تا همانند قونیه درآمد سرشاری را کسب نمایند شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان خرقانی یا علی بن احمد از چهره های بسیار درخشان عرفان ایرانی است که در آزاد اندیشی و مردم گرائی جهانی و وسعت نظر انسانی و تفکر والای عرفانی ممتاز و کم نظیر است. این عارف کیهان گرای ایرانی در نیمه دوم قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری در روستای خرقان شاهرود می زیسته است .

از سوی دیگر وجود مقبره های دانیال نبی در کالپوش جرجیس پیغمبر در خوارتوران و ارمیای نبی در روستای ارمیان و نیز کسب فیض از وجود چندین امامزاده و پیر در شهرستان قابلیت گردشگری مذهبی را دوچندان می نماید .

 

گردشگری تجاری و بازرگانی :

از آنجایی که شاهرود از دیرباز در مسیر جاده ابریشم بوده و چهار راه ترانزیتی کالا و مسافر شرق به غرب و شمال به جنوب محسوب می شود با کمی خلاقیت و سرمایه گذاری اندک می توان  نسبت به جذب آنها حتی برای چند ساعت درآمدهای خوبی را نسیب شهروندان شاهرودی نمود . وجود تنها فرودگاه ملی استان در شاهرود و نیز قرار گرفتن این شهر در بین ۲ کلان شهر تهران و مشهد از دیگر قابلیت های گردشگری و تجاری آن به شمار می رود .

 

گردشگری مردم شناسی و صنایع دستی :

 وجود مشخصه های بی نظیری چون پوشاک سنتی ، دست بافته های روستایی و عشایری و آیین ها و مراسم بسیار در مناسبت های مختلف می تواند از قابلیت های مهم این بخش محسوب شود . میراث معنوی ارزشمند شهرستان از دیگر زمینه های کار در این بخش نوظهور است که می توان با نمایش آیین ها و مراسم سنتی که ریشه در میراث این مرز و بوم دارند کمک شایانی در توسعه گردشگری نمود . از میراث معنوی شهرستان شاهرود می توان به مراسم طوق بندان پنجم محرم در شاهرود ، نخل گردانی و مراسم چلچلا (دعای چهل چراغ) دهه اول محرم مجن و غیره نام برد که از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در حال شناسایی و معرفی به جهت ثبت در فهرست آثار ملی می باشد .

 

در پایان اگر بخواهیم شاهرود را از دید یک گردشگر توصیف نمائیم باید بگوییم شاهرود قاره ای است کوچک در دل یک کشور با پتانسیل های گردشگری بسیار بالا دارای جاذبه های طبیعی زیبا ، مناطق حفاظت شده ، اماکن تاریخی ، اماکن مذهبی ، غارها ، چشمه ها ، دشت ها ، کوهها و گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد و علاوه بر آن شاهرود با وجود عرفایی همچون شیخ ابوالحسن خرقانی ، بایزید بسطامی ، ابن یمین فریومدی  و شیخ حسن جوری به عنوان شهر عرفان و مهمتر از همه مردمانی خونگرم و مهمان نواز همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است

/ 2 نظر / 26 بازدید
فاطمه

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون شهرتونم خیلی زیباست مخصوصا بلوارش