درباره استان یزد

استان یزد
طبق آخرین تقسیمات کشوری این استان دارای هفت شهرستان 15 شهر 14 بخش و 38 دهستان است و شهرستانهای ان شامل ابرکوه، اردکان، بافق، تفت، مهریز، میبد و یزد است.

دیدنیهای استان
مسجد جامع کبیر
مسجد جامع کبیر یزد که از آثار گرانبهای ایران و در حقیقت گنجینه ای از معماری است. بنای اصیلی آن را متلق به قرن ششم هجری قمری و پیش از ان می دانند لیکن مسجد جامع کنونی مربوط به زمان آل مظفر و قرن هشتم هجری می باشد.

سید رکن الدین
بقعه سید رکن الدین با سردر و گنبدی زیبا و پوششی از کاشی و کتیبه ای به شویه خط کوفی است.این بقعه متعلق به قرن هشتم هجری (725) قمری بوده و در داخل گنبد دارای تزئینات گچی بسیار زیبایی است که به همت امیر رکن الدین محمد قاضی که از حامیان معروف معماری بود ساخته شده است.

مسجد امیر چقماق
مسجد امیر چقماق (کسجد جمعه نو) که به واسطه داشتن سر در رفیع باشکوه و جلوخان جالب شهرت بسیاری دارد. مسجد دارای گنبدی عظیم و صفه ای عالی می باشد. کتیبه سر در آن از لحاظ هنر خطاطی بسیار ارزنده است.
ساختمان امیر چقماق به سال 830ه.ق بنیان شده لیکن سردر و دو مناره کاشیکاری رفیع و چند دهانه از طاقنماهای کنونی آن از بناهای قرن سیزدهم (قاجاریه) هجری است.

باغ دولت آباد
مجموعه تاریخی باغ دولت آباد شامل قسمتهای عمارت کلاه فرنگی بادگیر حرمخانه بهشت آیین عمارت مستخدمین دیوان خانه اصطبل و شتر خانه سر در اصلی آب انبار و باغ مشجر است.

آتشکده زرتشتیان
آتشکده زرتشتیان یکی از اماکن دیدنی مربوط به زرتشتیان است. این بنا شامل ساختمان و باغ مشجری است که در قرن اخیر ساخته شده ولی آتش مقدس که نزد زرتشتیان محترم شمرده می باشد دارای قدمتی یکهزار و پانصد ساله بوده و همیشه باید روشن گاه داشته شود. در این مکان نگهداری و از آن مراقبت می شود.

صنایع دستی و سوغاتی ها
عمده ترین صنایع دستی استان یزد قالی بافی با حدود شش هزار وپانصد دار قالی گزار شده است. در حدود 13 هزار نفر در صنعت قالی بافی استان اشتغال دارند. مهمترین انواع صنایع دستی استان عبارتند از :
زیلو بافی- چادر شب- دستمال- مخمل بافی- زری بافی- ترمه بافی- شمد- کاشی سازی- سفال و سرامیک- جیم بافی- سفره- پتوبافی
سوغاتی ها :
بلاقلوا، قطاب، لوز نارگیل، پشمک، نان برنجی، حاج بادام و حاج پسته و حاج گردو و زولبیا گوشه فیل و انواع شیرینی های خشک که بسیار ظریف و شکیل و خوشمزه هستند.
/ 1 نظر / 40 بازدید
مجتبی جعفري موزیكـ

دو آهنگ فوق العاده زيبا و احساسي از حامد اميري به همراهي سعيد بلست با نام گريه و معين مقدم با نام چشمان سياه حتما به هنربلاگـ سر بزن و دانلود كن. از دستشون نديا!!! آدرس هنربلاگـ: www.HonarBlog.BlogFa.com