دیدنی های آنکارا


 

آنکارا
پایتخت و دومین شهر ترکیه پس از استانبول است شهری جدید و مدرن با مساحت 2516 کیلومترمربع که فرهنگ غربی و شرقی را در هم حفظ کرده است .معماری ، غذا ، رستورانها ، مد و هنر مخلوطی از فرهنگ اروپایی و خاورمیانه است این دو فرهنگ در کنار هم در آنکارا در هم آمیخته شده و شخصیت خاصی به این شهر داده است. این شهر مرکز مهم فرهنگی ، بازرگانی ، هنری در زمان رومی ها و یک مرکز بازرگانی در مسیر کاروانها به سمت شرق در زمان عثمانی ها بود. که در حدود قرن نوزدهم از اهمیت آن کاسته شد ولی در زمان کمال آتاتورک در  13 اکتبر 1923 به عنوان پایتخت جمهوری جدید ترکیه معرفی شد.
شهر آنکارا در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع 850 متری قرار گرفته است. این شهر یک مرکز مهم فرهنگی، بازرگانی و هنری در زمان رومیها، و یک مرکز بازرگانی مهم در مسیر کاروانها به سمت شرق در عثمانیها بود. از مکانهای دیدنی در آنکارا به آنیتکابیر می توان اشاره کرد، آنیتکابیر (مقبره آتاتورک) واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش "آنیتپ" شهر، مقبره کمال آتاتورک ، موسس جمهوری ترکیه، قرار گرفته است. این مکان که در ۱۹۵۳ کامل شده یک هم جوشی شگفت انگیز بین ایده های معماری باستانی و مدرن است و به عنوان یک دستاورد معماری مدرن ترکیه بدون رقیب باقی مانده است. موزه تمدن های آناتولی از دیگرجاذبه های آنکارا به شمار می رود، این موزه به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئولیتیک، نئولیتیک، هاتی ،هیتی،فرنگیها، یورارتین ها و رومیها و نمونه های برجسته از گنجهای لیدیاایها را در خود جای می دهد.دیدنی های آنکارا
آنیتکابیر مقبره آتاتورک ( موسس جمهوری ترکیه ) و موزه تمدن های آناتولی ، موزه فرهنگ شناسی و موزه نقاشی ، موزه مجسمه سازی ، موزه جنگ ، موزه تاریخ طبیعی ، موزه هوانوردی ، موزه  اسباب بازی و دهها موزه دیگر از جمله دیدنی های این شهر هستند. اما بناهای تاریخی نیز از اهمیت خاصی در این شهر برخوردار است. ارگ آنکارا شامل بسیاری از خانه های باز سازی شده سنتی ترکیه است در محوطه ارگ بسیاری از فضاها با تبدیل شدن به رستوران هایی که غذاهای محلی و بین المللی و انواع مشروبات سرو می کنند زندگی جدیدی را برای محیط به ارمغان آورده اند. اما اماکن تاریخی مهم و قابل توجه گردشگران نیز وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. از جمله سالن تئاتر رومی ها ، معبد اگوستوس ، ستون ژولین ، بنای تاریخی هاتی و مساجدی مانند مسجد حاجی بایرام ، اصلان حانه  ، اهی الوان ، علاالدین ینی جناب احمد ، کجاتپه.
اما دیدنی های آنکارا به این امکان ختم نمی شود. پارک های این شهر بزرگ نیز بخشی از دیدنی های این شهر است. آنکارا پارک و فضاهای باز لذت بخش زیادی دارد که در سالهای اولیه جمهوری بر طبق اعتقاد آتاتورک که به درخت و زیبایی طبیعی اهمیت می داده  ساخته شده است مهمترین این پارکها پارک گنچلیک و باغ گیاه شناسی هستند . همچنین مدلی از خانه ای که آتاتورک در آن زاده شده در شهر سالونیکا  به صورت یک رستوران عالی و تعدادی کافه در آمده که فضای فرحبخشی برای گردشگران به وجود آورده است.

خرید در آنکارا
برای خرید از فروشگاهای قدیمی در چیکریکچیلاربوکوشو نزدیک اولوس و خیابان مسگران دیدن کنید . مراکز خرید مدرن بیشتر در کیزیلای در خیابان تونالی هلیمی واقع در چانکایا و بازار مدرن کاروم یافت میشود ./ 0 نظر / 29 بازدید