دیدنی های استان گلستان

آب و هوا:

بخش بیشتر استان گلستان آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای دارد ولی جلگهٔ گرگان به لحاظ مجاورت با صحرای ترکمنستان، دوری از دریا و کاهش ارتفاعات، آب و هوای نیمه بیابانی و گرم دارد.

عوارض طبیعی:

جنگلهای مرطوب دامنه‌های شمالی البرز در مشرق به جنگلهای مینودشت و گلستان می‌رسد. قله چالویی شاه‌کوه از مهم‌ترین قله‌های استان گلستان و ارتفاع آن ۳۷۵۰ متر است. مراتع عمدهٔ قشلاقی استان در جلگه گرگان است که بین رودخانه گرگان و مرکز ترکمنستان قرار دارند.

راه‌های ارتباطی:

استان گلستان از طریق راه آهن سراسری (راه آهن شمال) از شهر گرگان تا بندر ترکمن و از آنجا به ساری و سوادکوه و گرمسار و تهران متصل شده‌است. همه ساله به دلیل موقعیت خوب استان در مسیر مسافرین عازم به مشهد از سمت استان مازندران پذیرای هزاران گردشگر ایرانی است

سوغات مهم:

جاجیم، صنایع دستی، ماهی، خاویار، پنبه، حلوا اماج، نان شیرینی (زنجفیلی، نون عیدی، قُطاب، پشت زیک (کنجدی)، پادرازی)، قالی، قالیچه، پشتی ترکمنی.

اماکن دیدنی:

گرگان:مسجد جامع گرگان، پارک جنگلی النگدره، جنگل رنگو، جنگل شصت کلا، باران کوه، آبشار دوقلوی زیارت، آبگرم زیارت، تورنگ تپه، پارک جنگلی ناهار خوران، پارک جنگلی قرق، روستای زیارت، ارتفاعات هزار پیچ، کارونسرای قزلق، روستای چهار باغ، تالاب گمیشان، آبشار باران کوه، منطقه حفاظت شده جهان نما، پناهگاه حیات وحش میانکاله، کاخ اختصاصی، کاخ شاسمن، کاخ آغامحمدخان.

جنگل ناهار خوران (منطقه جنگلی نهار خوران؛ گرگان):  

 

ناهارخوران نقطه‌ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. این منطقه از هوای نسبتا مطبوع و ملایم تری در مقایسه با شهر و مناطق شمالی این منطقه برخوردار است. به مرور زمان و با افزایش جمعیت و وسعت شهر گرگان از حدود 20 سال قبل فاصله بین مرکز شهر و ناهارخوران به صورت یک خیابان عمومی و نسبتا شلوغ و پر رفت و آمد تبدیل شده و اکنون یکی از خیابان های اصلی گرگان است.

                     آبشار شیر آباد

آبشار کبودوال در علی آباد که شامل ۱۲ آبشار کوچک و بزرگ است.

آبشار شیرآباد در 30 کیلومتری شهر گنبد کاووس و در نزدیکی شهر خان ببین قرار داشته و در دل جنگلی بسیار زیبا واقع شده است.شیر آباد 7 آبشار و یک غار طبیعی دارد که جزء عوامل مهم جذب گردشگر در منطقه به شمار می روند. منطقه شیرآباد در نزدیکی خان ببین واقع شده است.

 

/ 0 نظر / 28 بازدید